Patalpų vėdinimas su rekuperacine sistema neiššvaisto patalpų šilumos ir leidžia sumažinti patalpų šildymo išlaidas. Pasirinkus efektyvų rekuperatorių nebereikia jokių papildomų energijos šaltinių pašildyti tiekiamam orui, nes šiuolaikiniai modernūs šilumokaičiai sugeba grąžinti iki 95% šilumos.
Patalpas vėdinti būtina, nes tinkamas ir subalansuotas patalpų vėdinimas pašalina iš patalpų užterštą orą, suteikia daugiau dienos metu reikalingos energijos, pagerina miego kokybę ir nuotaiką, kadangi gaunama pakankamai deguonies, apsaugo nuo pelėsio ir per didelės drėgmės pavojaus.
Rekuperatorių veikimo schema būtų tokia: patalpos oras patenka į rekuperatorių, praeina pro filtrą, tuomet patenka į šilumokaitį, palieka jame savo šilumą ir yra pašalinamas į lauką atvėsintas oras. Tuo pačiu metu lauko oras pakliūna į rekuperatorių pratekėdamas per šilumokaitį, jame pasiima iš patalpos ištraukiamo oro šilumą, pereina per filtrą ir galiausiai patenka į Jūsų namus.
Svarbiausias aspektas, pagal kurį vertinami rekuperatoriai, yra iš išmetamo oro sugrąžinama šiluma tiekiamam orui.
Rekuperatorių tipai
Rekuperatoriai būna plokšteliniai ir rotaciniai. Plokštelinių rekuperatorių pagrindinis privalumas yra tas, kad oro srautai yra visiškai izoliuoti vienas nuo kito – tai neleidžia naujai tiekiamam orui įgauti šalinamo oro kvapų. Rotaciniai rekuperatoriai dažniausiai yra palankūs tuo, kad įrenginiai yra trumpesni, negu plokšteliniai rekuperatoriai ir turi tolygaus sukimosi greičio reguliavimą siekiant efektyviausio funkcionavimo. Atskirų srautų rekuperatoriai naudingiausi, kai oro temperatūra siekia net iki -30 °C , tokie rekuperatoriai mažai jautrūs žemoms temperatūroms.
Gyvenamiesiams namams ir butams dažniausiai naudojamas ir rekomenduojamas rekuperacijos montavimas su rotaciniu šilumokaičiu, nes jie nesausina oro ir efektyviai dirba visus metus, tuo tarpu rekuperatoriai su plokšteliniu šilumokaičiu prie neigiamos lauko temperatūros apšąla ir išsijungia arba atšildymui naudoja elektros energiją. Tačiau plokšteliniai rekuperatoriai gali būti su drėgmės grąžinimo funkcija - entalpija, dėl to drėgmės pokyčio namuose beveik nepajusite.
Rekuperatoriai su plokšteliniais šilumokaičiais, turinčiais entalpijos funkciją (drėgmės grąžinimą):
Entalpinis šillumokaitis yra analogiškas standartiniam plokšteliniam šilumokaičiui, tačiau jo plokštelės yra pagamintos iš patentuotos polimerinės membranos, o ne plastiko. Membranos struktūra tokia, kad iš vienos membranos pusės į kitą gali judėti tik vandens garų molekulės, kurios yra ženkliai mažesnės nei mikrobai ar kvapų molekulės Palyginimui galima prisiminti aukštos kokybės drėgmę praleidžiančią slidinėjimo striukę, kurioje vandens audiniai išgarina prakaitą, bet nepraleidžia lietaus.
Entalpinis šilumokaitis apjungia teigiamas rotacinio ir plokštelinio šilumokaičių savybes: atsparumą šalčiui, aukštą efektyvumą, drėgmės grąžinimą ir higieną.
Šie drėgmę grąžinantys rekuperatoriai yra labai efektyvūs ir tuo pačiu metu ženkliai atsparesni šalčiui nei įprasti plokšteliniai rekuperatoriai (dėl drėgmės grąžinimo šilumokaityje nesusidaro kondensatas, todėl nėra kam užšalti).
Dėl entalpijos funkcijos žiemos mėnesiais išsaugoma kur kas daugiau drėgmės ir patalpų klimatas tampa ženkliai komfortiškesnis.
Mini rekuperatoriai
Taip pat turint mažas patalpas arba norint atlikti minimalius tvarkymo darbas puikus spredimas būtų mini rekuperatoriai. Kompaktiškas, nedidelių matmenų mini rekuperatorius - tai idealus sprendimas patalpų vėdinimui, kuriam nereikia sudėtingo ir brangaus montavimo su ortakiais. Jis ypač patogus naudoti senos statybos daugiabučiuose, mažose gyvenamose patalpose. Papildomo vėdinimo prireikia tuomet, kai namas yra apšiltinamas arba naujo namo energetinė klasė yra aukštesnė. Nevėdinamose, tačiau šiltose patalpose įsiveisia pelėsis. Įmontuotas rekuperatorius pagerina oro cirkuliaciją ir tai stabdo pelėsio atsiradimą.